Leasing

Leasing samochodów i maszyn rolniczych w Credipass

Zwiększ potencjał finansowy swojej firmy

Zredukuj koszty zakupów

Chcesz uniknąć jednorazowego wydatku na zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia Twojej działalności? Skorzystaj z popularnej formy finansowania, jaką jest leasing! Leasing to umowa, w której jedna ze stron (finansujący, leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (korzystającemu, leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe).

Jakie są korzyści ze skorzystania z leasingu?

 • Uproszczone procedury i szybka decyzja. 
 • Wpłata początkowa leasingu już od 1%.
 • Finansowanie nowych firm od 1-go dnia działalności.
 • Finansowanie nawet do 84 miesięcy.
 • Minimum formalności.
 • Poprawa płynności finansowej w firmie.
 • Możliwość uwolnienia dodatkowych środków poprzez leasing zwrotny.

Masz pytania lub chcesz wiedzieć więcej?

Nasi Eksperci są do Twojej dyspozycji

Umów się na bezpłatne spotkanie z naszym Ekspertem finansowym, który skutecznie i profesjonalnie przeprowadzi Cię przez proces uzyskania leasingu. Możesz spotkać się z nami w jednej z naszych placówek, zlokalizowanych na terenie całej Polski lub umówić się na spotkanie on-line. Wypełnij formularz kontaktowy, a my oddzwonimy, aby uzgodnić dogodny dla Ciebie termin spotkania

Leasing - Credipass - kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe, ubezpieczenia

Opiekun produktu Ekspert finansowy

Paweł Rogala

Dyrektor ds. Leasingu

Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu na kierunku Finanse i Rachunkowość.

Z branżą finansową związany od 2008 roku. Doświadczenie w leasingach zdobywał działając jako doradca leasingowy, a później dyrektor ds. rozwoju sieci sprzedaży i broker leasingowy. Pomagał przy budowaniu działów zajmujących się leasingiem w znanych firmach Pośrednictwa Finansowego w Polsce. Korzystając ze swojej wiedzy w tematyce leasingu, pomaga przedsiębiorcom w zdobyciu najlepszego finansowania, dostosowanego do indywidualnych potrzeb klienta na każdym etapie prowadzenia działalności, opierając się na tworzeniu długotrwałych relacji. 

Najczęściej zadawane pytania

Sprawdź naszą bazę pytań i odpowiedzi

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, który rodzaj leasing byłby dla nich najkorzystniejszy. Mają do wyboru dwa rodzaje tej formy finansowania – leasing operacyjny i finansowy.

Wybór formy nie zawsze jednak zależy wyłącznie od podatnika. Ma na to wpływ na przykład stawka amortyzacji danego środka trwałego, która będzie miała znaczenie przy wyborze okresu leasingu oraz dopasowaniu wartości wykupu, stawka VAT, która nie zawsze wynosi 23% tak jak w przypadku samochodów osobowych, a np. 8% (urządzenie medyczne) lub rodzaj dokumentu sprzedaży nabywanego środka trwałego (faktura VAT marża, umowa kupna-sprzedaży).

Każda firma leasingowa ma swoje własne zasady i procedury przy określaniu maksymalnego wieku pojazdu używanego. Trzeba przyjąć, że najczęściej wiek pojazdu i okres leasingu nie powinny łącznie przekroczyć 8 lat. Zdarzają się firmy, które mają bardziej elastyczne podejście i okres wydłużony do 10 lat. Trzeba pamiętać wtedy o dodatkowych kosztach związanych z wyceną pojazdu czy możliwą wyższą opłatą wstępną.

Rodzaj i ilość dokumentów wymaganych do rozpatrzenia wniosku zależy od środka trwałego, jego ceny, wysokości opłaty wstępnej, okresu prowadzenia działalności czy też zastosowanej procedury.

W procedurach uproszczonych stosowanych np. przy zakupie samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych wystarczą często dokumenty rejestrowe firmy, dane z dowodu osobistego i wypełniony wniosek leasingowy. Przy wyższej wartości przekraczającej 150-200 tys. zł trzeba dodatkowo przedstawić dokumenty finansowe odpowiednie dla danej formy prowadzenia działalności w celu zbadania zdolności kredytowej.

W procedurach pełnych stosowanych przy bardziej skomplikowanych przedmiotach lub przedmiotach o wyższej wartości firmy leasingowe mogą poprosić o dodatkowe dokumenty takiej jak zaświadczenia z ZUS i US, opinie bankowe dotyczące obsługiwanych przez klienta rachunków, opinie innych firm leasingowych o terminowości spłat czy umowy lub kontrakty zawarte z kontrahentami.

Większość przedsiębiorców przy wyborze oferty leasingowej kieruje się wyłącznie sumą kosztów samego leasingu i wysokością miesięcznych rat. Jednak warto wspomnieć o dodatkowych opłatach, które mogą mieć duże znaczenie przy wyborze najlepszego rozwiązania. Są to m.in.:

 • Ubezpieczenie komunikacyjne OC/AC/NW lub ubezpieczenie majątkowe w przypadku finansowania maszyn i urządzeń. Leasingodawcy wymagają zawarcia pełnego pakietu ubezpieczenia, nie trzeba korzystać z rozwiązania, jakie proponuje leasing, ale wybór polisy zewnętrznej to koszt ok. 200 zł netto rocznie.
 • Ubezpieczenia dodatkowe np. GAP, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od utraty pracy. Nie są to pozycje obowiązkowe, najczęściej doliczane do raty leasingowej. Warto zwrócić uwagę na GAP zwłaszcza przy długim okresie finansowania.
 • Opłata za rejestrację. Firmy leasingowe rejestrując pojazdy, ponoszą rzeczywiste koszty czynności w wydziale komunikacji, ale oprócz tego doliczają swoją opłatę, która wynosi ok. 200 zł netto jednorazowo.
 • Wycena przedmiotu leasingu. Koszt wyceny zależy od rodzaju i wartości przedmiotu, dla leasingu jest to często jedyna możliwość określenia wartości rynkowej. Niektóre firmy dokonują wyceny na podstawie dostępnych informacji z bazy Eurotax oraz aktualnych zdjęć pojazdu, inne korzystają z zewnętrznych firm i rzeczoznawców. Koszt takiej wyceny to przeciętnie 300 zł – 500 zł.
 • Cesja umowy. Jeżeli leasingobiorca chce zakończyć umowę wcześniej, to może dokonać cesji na inny podmiot. Jej koszt to przedział od 500 zł do 1000 zł w niektórych firmach.
 • Wcześniejsze zakończenie umowy leasingu. Zdarzają się sytuacje, w których leasingobiorca chce zakończyć umowę leasingu wcześniej. Wtedy koszty takiej operacji to średnio 500 zł do nawet 1500 zł.
 • Zmiana harmonogramu. Wydłużenie okresu leasingu lub na przykład rozłożenie wartości końcowej na raty wiąże się z aneksem do umowy. Często również zmiana danych to konieczność sporządzenia aneksu. Koszt to od ok. 200 zł do 1000 zł.
 • Opłaty za opóźnienia w spłacie. Chodzi o koszty upomnień, wezwań do zapłaty lub procedur windykacyjnych, jeżeli opóźnienia w spłacie przekraczają miesiąc. Koszty upomnień to ok. 50 zł netto, ale częstotliwość i wysyłania to już osobna kwestia. Niektóre firmy przy opóźnieniu na poziomie 14 dni wyślą 2-3 płatne upomnienia, koszty windykacji to już indywidualne podejście firm leasingowych. Przy zerwaniu umowy koszt wznowienia to najczęściej równowartość jednej raty leasingowej. Niektóre firmy stosują zryczałtowaną roczną opłatę za zarządzanie umową i w cenie 95 zł – 200 zł rocznie unikniemy opłat za m.in. za rejestrację, zmianę harmonogramu czy fotoradary.

Niektóre firmy leasingowe finansują klientów już od 1 dnia założenia działalności, najczęściej dotyczy to samochodów kupowanych od autoryzowany dealerów danej marki. Firma leasingowa wymaga w takiej sytuacji większego wkładu własnego oraz ustanawia limity ceny przedmiotów leasingu najczęściej do granicy 150 tys. zł. W ten sposób osoba, która np. zmieniła formę zatrudnienia z umowy o pracę na własną działalność, może bez problemu starać się o leasing na samochód.

Zdarzają się sytuacje, że nowa działalność jest kontynuacją pracy w tej samej branży lub zwyczajnie zmianą formy na samozatrudnienie u obecnego pracodawcy. W takich przypadkach przy udokumentowaniu tego faktu firma leasingowa nie traktuje już leasingobiorcy jak nowej firmy i jest w stanie zaproponować inne warunki, na przykład niższy wkład własny, procedurę uproszczoną czy np. wyższy limit finansowania.

Poradnik finansowy

Wszystko, co musisz wiedzieć o leasingu

Szukasz innych rozwiązań?

Sprawdź, w czym jeszcze nasi Eksperci mogą ci pomóc