Finansowanie deweloperów

Finansowanie deweloperów w Credipass

Profesjonalne wsparcie dla deweloperów

W pozyskaniu finansowania

Finansowanie projektów deweloperskich to bardzo złożone zagadnienie. Na rynku istnieje kilka form finansowania inwestycji budowlanych: kredyt deweloperski, obligacje, finansowanie z wpłat nabywcy, pożyczki prywatne. Wybór właściwej formy oraz znalezienie instytucji, która będzie chciała pożyczyć kapitał na realizacje projektu to duże wyzwanie.

Chcąc zaoszczędzić czas i pieniądze warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia naszego Eksperta finansowego, który proces pozyskania środków ma opanowany do perfekcji.

 

Finansowanie projektu deweloperskiego składa się z kilku podstawowych etapów:
 • Przygotowanie do uzyskania finansowania.
 • Spotkanie z właścicielem projektu w celu ustalenia potrzeb oraz możliwości przy poszukiwaniu źródła finansowania.
 • Ocena transakcji po przeprowadzonym wywiadzie – przygotowanie propozycji ułożenia transakcji przez naszego Eksperta finansowego przy współpracy z analitykiem banku.
 • Sporządzenie niezbędnej dokumentacji w procesie uzyskiwania finansowania – biznesplan, prospekt informacyjny, umowa rezerwacyjna i przedwstępna/deweloperska.
 • Wybór instytucji finansowej – sporządzenie wniosku o rachunek powierniczy i wniosku kredytowego.
 • Negocjacje warunków cenowych z wybranymi instytucjami.
 • Etap finansowania inwestycji.
 • Po uzyskaniu finansowania wsparcie w zakresie rozliczania inwestycji – potwierdzenie stanu zaawansowania prac budowlanych, zwalnianie środków z rachunków powierniczych, prowadzenie zestawienia wydatków związanych z inwestycją.
 • Przygotowywanie nabywcom kompletu dokumentów potrzebnych do uzyskania kredytu hipotecznego (w tym bezobciążeniowe zgody na wyodrębnienie lokalu).
 • Pomoc w uzyskaniu nabywcom kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości od dewelopera.
 • Zakończenie sprzedaży.
 • Rozliczenie całości kosztów związanych z projektem deweloperskim.
 • Rozliczenie, przeksięgowanie na właściwe rachunki oraz zamknięcie kredytu i rachunków powierniczych po oddaniu inwestycji do użytkowania.

Masz pytania lub chcesz wiedzieć więcej?

Nasi Eksperci są do Twojej dyspozycji

Umów się na bezpłatne spotkanie z naszym Ekspertem finansowym, który skutecznie i profesjonalnie przeprowadzi Cię przez proces kredytu dla dewelopera. Możesz spotkać się z nami w jednej z naszych placówek, zlokalizowanych na terenie całej Polski lub umówić się na spotkanie on-line. Wypełnij formularz kontaktowy, a my oddzwonimy, aby uzgodnić dogodny dla Ciebie termin spotkania

Kamila Jurkiewicz

Opiekun produktu Ekspert finansowy

Kamila Jurkiewicz

Dyrektor ds. kluczowych klientów

Praktyk biznesu związany z obsługą przedsiębiorców od 2009 r.  Ścieżkę kariery w bankowości zaczynała w marketingu i reklamie, gdzie docelowo odkrywając swoją pasję stała się profesjonalnym bankierem obsługującym kluczowych klientów banku.

Specjalizuję się głównie w obsłudze kredytów inwestycyjnych, w tym skomplikowanych transakcji deweloperskich.

Poza wiedzą merytoryczną jest zdobywczynią wielu nagród za wysoką jakość obsługi klienta.

Najczęściej zadawane pytania

Sprawdź naszą bazę pytań i odpowiedzi

Jedną z najważniejszych zmian w stosunku do obecnie panujących przepisów jest Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, z którego będą wypłacane pieniądze m.in.: w przypadku upadłości dewelopera lub banku powyżej gwarantowanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nowa ustawa deweloperska dodatkowo precyzyjnie określiła moment, w którym deweloper ma obowiązek posiadać MRP – mieszkaniowy rachunek powierniczy. Deweloper będzie miał obowiązek posiadania MRP już w momencie podania do publicznej wiadomości informacji o rozpoczęciu promocji sprzedaży lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych (art.7 ust.1)

 1. OMRP (otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy), czyli rachunek powierniczy w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe; służący gromadzeniu środków pieniężnych wpłacanych przez nabywcę na cele określone w umowie deweloperskiej, z którego wypłata zdeponowanych środków następuje zgodnie z harmonogramu przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego określonego w umowie
 2. ZMRP (zamknięty rachunek powierniczy), czyli rachunek powierniczy w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe; służący gromadzeniu środków pieniężnych wpłacanych przez nabywcę na cele określone w umowie deweloperskiej, z którego wypłata zdeponowanych środków następuje jednorazowo, po przeniesieniu na nabywcę każdego z praw wynikających z tych umów.

Właścicielem OMRP i ZMRP jest deweloper, natomiast środki nabywcy wpłacane przez niego na taki rachunek do chwili ich wypłaty deweloperowi są własnością nabywcy. Co ważne – w nowej ustawie istnieje obowiązek MRP przez dewelopera aż do momentu, kiedy nastąpi przeniesienie prawa własności z ostatniej umowy deweloperskiej zawartej w ramach danego przedsięwzięcia deweloperskiego.

Prowadzenie inwestycji deweloperskiej w formie JDG jest mniej korzystne, a także mniej bezpieczne niż w formie Spółki z o.o.

Poniżej kilka przykładów:

 • W JDG wyższe koszty podatkowe. W spółce CIT 9% do 2 MLN EUR przychodów. W PIT - 18-19% plus składka zdrowotna +4,9% w związku z Polskim Ładem.
 • Praktycznie brak możliwości kredytu deweloperskiego lub pożyczki od zewnętrznych inwestorów. Banki i inwestorzy zewnętrzni preferują spółki celowe dla każdego projektu.
 • Ryzyko powykonawcze, rękojmi, gwarancji, skupione przez 5 lat na osobie fizycznej, a nie na celowej.
 • Zaleca się, aby projekt deweloperski miał swoje odrębne koszty i przychody w celu łatwiejszego kalkulowania i kontrolowania rentowności i efektywności projektu. Podział taki można zrobić tylko i wyłącznie w przypadku spółki celowej.
 • Ryzyko sukcesji w przypadku JDG – problem kontynuacji działalności w przypadku śmierci właściciela JDG. Projekt musi czekać na ogłoszenia postępowania spadkowego.

Do przyznania kredytu deweloperskiego bank będziesz potrzebował następujących dokumentów:

 • biznesplanu,
 • kosztorysu rzeczowo- finansowego,
 • prospektu inwestycyjnego,
 • wzoru umowy deweloperskiej,
 • dokumentów dotyczących samej nieruchomości

Istnieje wiele sposobów finansowania projektów deweloperskich, a najważniejsze z nich to: kredyt deweloperski, pożyczki od udziałowców, pożyczki od inwestorów zewnętrznych, obligacje, pożyczki od funduszy inwestycyjnych czy też finansowanie ze środków nabywców przy otwartych rachunkach powierniczych

Poradnik finansowy

Wszystko, co musisz wiedzieć o finansowaniu dla deweloperów

Szukasz innych rozwiązań?

Sprawdź, w czym jeszcze nasi Eksperci mogą ci pomóc