
Profesjonalne wsparcie dla deweloperów
W pozyskaniu finansowania
Finansowanie projektów deweloperskich to bardzo złożone zagadnienie. Na rynku istnieje kilka form finansowania inwestycji budowlanych: kredyt deweloperski, obligacje, finansowanie z wpłat nabywcy, pożyczki prywatne. Wybór właściwej formy oraz znalezienie instytucji, która będzie chciała pożyczyć kapitał na realizacje projektu to duże wyzwanie.
Chcąc zaoszczędzić czas i pieniądze warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia naszego Eksperta finansowego, który proces pozyskania środków ma opanowany do perfekcji.
Finansowanie projektu deweloperskiego składa się z kilku podstawowych etapów:
- Przygotowanie do uzyskania finansowania.
- Spotkanie z właścicielem projektu w celu ustalenia potrzeb oraz możliwości przy poszukiwaniu źródła finansowania.
- Ocena transakcji po przeprowadzonym wywiadzie – przygotowanie propozycji ułożenia transakcji przez naszego Eksperta finansowego przy współpracy z analitykiem banku.
- Sporządzenie niezbędnej dokumentacji w procesie uzyskiwania finansowania – biznesplan, prospekt informacyjny, umowa rezerwacyjna i przedwstępna/deweloperska.
- Wybór instytucji finansowej – sporządzenie wniosku o rachunek powierniczy i wniosku kredytowego.
- Negocjacje warunków cenowych z wybranymi instytucjami.
- Etap finansowania inwestycji.
- Po uzyskaniu finansowania wsparcie w zakresie rozliczania inwestycji – potwierdzenie stanu zaawansowania prac budowlanych, zwalnianie środków z rachunków powierniczych, prowadzenie zestawienia wydatków związanych z inwestycją.
- Przygotowywanie nabywcom kompletu dokumentów potrzebnych do uzyskania kredytu hipotecznego (w tym bezobciążeniowe zgody na wyodrębnienie lokalu).
- Pomoc w uzyskaniu nabywcom kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości od dewelopera.
- Zakończenie sprzedaży.
- Rozliczenie całości kosztów związanych z projektem deweloperskim.
- Rozliczenie, przeksięgowanie na właściwe rachunki oraz zamknięcie kredytu i rachunków powierniczych po oddaniu inwestycji do użytkowania.
Masz pytania lub chcesz wiedzieć więcej?
Nasi Eksperci są do Twojej dyspozycji
Umów się na bezpłatne spotkanie z naszym Ekspertem finansowym, który skutecznie i profesjonalnie przeprowadzi Cię przez proces kredytu dla dewelopera. Możesz spotkać się z nami w jednej z naszych placówek, zlokalizowanych na terenie całej Polski lub umówić się na spotkanie on-line. Wypełnij formularz kontaktowy, a my oddzwonimy, aby uzgodnić dogodny dla Ciebie termin spotkania

Opiekun produktu Ekspert finansowy
Kamila Jurkiewicz
Dyrektor ds. kluczowych klientów
Praktyk biznesu związany z obsługą przedsiębiorców od 2009 r. Ścieżkę kariery w bankowości zaczynała w marketingu i reklamie, gdzie docelowo odkrywając swoją pasję stała się profesjonalnym bankierem obsługującym kluczowych klientów banku.
Specjalizuję się głównie w obsłudze kredytów inwestycyjnych, w tym skomplikowanych transakcji deweloperskich.
Poza wiedzą merytoryczną jest zdobywczynią wielu nagród za wysoką jakość obsługi klienta.
Najczęściej zadawane pytania
Sprawdź naszą bazę pytań i odpowiedzi
Jedną z najważniejszych zmian w stosunku do obecnie panujących przepisów jest Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, z którego będą wypłacane pieniądze m.in.: w przypadku upadłości dewelopera lub banku powyżej gwarantowanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nowa ustawa deweloperska dodatkowo precyzyjnie określiła moment, w którym deweloper ma obowiązek posiadać MRP – mieszkaniowy rachunek powierniczy. Deweloper będzie miał obowiązek posiadania MRP już w momencie podania do publicznej wiadomości informacji o rozpoczęciu promocji sprzedaży lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych (art.7 ust.1)
- OMRP (otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy), czyli rachunek powierniczy w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe; służący gromadzeniu środków pieniężnych wpłacanych przez nabywcę na cele określone w umowie deweloperskiej, z którego wypłata zdeponowanych środków następuje zgodnie z harmonogramu przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego określonego w umowie
- ZMRP (zamknięty rachunek powierniczy), czyli rachunek powierniczy w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe; służący gromadzeniu środków pieniężnych wpłacanych przez nabywcę na cele określone w umowie deweloperskiej, z którego wypłata zdeponowanych środków następuje jednorazowo, po przeniesieniu na nabywcę każdego z praw wynikających z tych umów.
Właścicielem OMRP i ZMRP jest deweloper, natomiast środki nabywcy wpłacane przez niego na taki rachunek do chwili ich wypłaty deweloperowi są własnością nabywcy. Co ważne – w nowej ustawie istnieje obowiązek MRP przez dewelopera aż do momentu, kiedy nastąpi przeniesienie prawa własności z ostatniej umowy deweloperskiej zawartej w ramach danego przedsięwzięcia deweloperskiego.
Prowadzenie inwestycji deweloperskiej w formie JDG jest mniej korzystne, a także mniej bezpieczne niż w formie Spółki z o.o.
Poniżej kilka przykładów:
- W JDG wyższe koszty podatkowe. W spółce CIT 9% do 2 MLN EUR przychodów. W PIT - 18-19% plus składka zdrowotna +4,9% w związku z Polskim Ładem.
- Praktycznie brak możliwości kredytu deweloperskiego lub pożyczki od zewnętrznych inwestorów. Banki i inwestorzy zewnętrzni preferują spółki celowe dla każdego projektu.
- Ryzyko powykonawcze, rękojmi, gwarancji, skupione przez 5 lat na osobie fizycznej, a nie na celowej.
- Zaleca się, aby projekt deweloperski miał swoje odrębne koszty i przychody w celu łatwiejszego kalkulowania i kontrolowania rentowności i efektywności projektu. Podział taki można zrobić tylko i wyłącznie w przypadku spółki celowej.
- Ryzyko sukcesji w przypadku JDG – problem kontynuacji działalności w przypadku śmierci właściciela JDG. Projekt musi czekać na ogłoszenia postępowania spadkowego.
Do przyznania kredytu deweloperskiego bank będziesz potrzebował następujących dokumentów:
- biznesplanu,
- kosztorysu rzeczowo- finansowego,
- prospektu inwestycyjnego,
- wzoru umowy deweloperskiej,
- dokumentów dotyczących samej nieruchomości
Istnieje wiele sposobów finansowania projektów deweloperskich, a najważniejsze z nich to: kredyt deweloperski, pożyczki od udziałowców, pożyczki od inwestorów zewnętrznych, obligacje, pożyczki od funduszy inwestycyjnych czy też finansowanie ze środków nabywców przy otwartych rachunkach powierniczych
Poradnik finansowy
Wszystko, co musisz wiedzieć o finansowaniu dla deweloperów
- 07/11/2023
Program Bezpieczny Kredyt 2% rozgrzewa do czerwoności rodzimy rynek nieruchomości. Z możliwości dopłat do rat kredytów skorzystało już ponad 27 ...
- 21/08/2023
Nie masz gotówki? Zakupy możesz finansować nie tylko kredytem, ale również leasingiem. Bardzo prawdopodobne, że ten produkt kojarzy Ci się ...
- 28/07/2023
Efektem ubocznym wielu programów wspomagających popyt na rynku mieszkaniowym są wzrosty cen nieruchomości. Nie inaczej jest tym razem. Jak twierdzą ...
- 01/02/2023
Jeszcze nie tak dawno to sprzedający nieruchomości byli na wygranej pozycji. Dobra oferta sprzedawała się bardzo szybko, a ceny mieszkań ...
Szukasz innych rozwiązań?
Sprawdź, w czym jeszcze nasi Eksperci mogą ci pomóc
Pożyczki unijne
Doskonała alternatywa dla kredytu firmowego w banku. Mnogość programów powoduje, że mogą zainteresować większość przedsiębiorców.
Leasing
Optymalny sposób na sfinansowanie zakupu niezbędnego sprzętu do rozwoju Twojego biznesu.
Kredyty dla biznesu
Kredyt dla firm to popularne narzędzie służące przedsiębiorcom do zwiększenia dynamiki rozwoju danej firmy.