Finansowanie Twojej nieruchomości
Środki na zakup domu lub mieszkania
Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania, domu czy działki wiąże się ze zgromadzeniem dużych środków pieniężnych. Podobnie jest w chwili, gdy planujesz samodzielną budowę. W sytuacji, kiedy trudno jest samemu zebrać odpowiednią sumę, z pomocą przychodzi nasz Ekspert.
To właśnie on pomoże Ci wybrać najodpowiedniejszy kredyt hipoteczny z całej gamy dostępnych ofert banków. To on sprawdzi Twoją zdolność kredytową, sprawnie przeprowadzi Cię przez cały proces kredytowy i pomoże uniknąć pomyłek. Kredyty choć mogą wydawać się podobne, to finalnie różnią się nawet o kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt hipoteczny? Najniższa rata? Brak prowizji? Brak kosztów wcześniejszej spłaty? A może niskie RRSO? Pomożemy Ci sprawnie przejść przez proces kredytowy i uniknąć pomyłek:
- porównamy dla Ciebie oferty kredytowe wielu banków – dzięki nam oszczędzisz czas i nie zaskoczą Cię ukryte koszty,
- nasze usługi są bezpłatne – nic nie musisz nam płacić, ponieważ nasze wynagrodzenie pokrywają banki,
- obliczymy Twoją zdolność kredytową – precyzyjnie, ponieważ korzystamy z tych samych kalkulatorów, co analitycy w bankach,
- zrobimy przegląd stanu prawnego nieruchomości, którą planujesz kupić – księgi wieczystej, wypisu z rejestru gruntów, czy planu miejscowego,
- sprawdzimy zapisy w umowie przedwstępnej – „zadatek” i „zaliczka” to nie jest to samo,
- pomożemy Ci skompletować wszystkie potrzebne dokumenty i wypełnić wnioski kredytowe do kilku wybranych banków,
- negocjujemy dodatkowe obniżenie oprocentowania lub prowizji – nawet „jedna dziesiąta” ma w tym przypadku duże znaczenie,
- przeanalizujemy razem zapisy umowy kredytowej, zanim ją podpiszesz – punkt po punkcie.
Kredyt hipoteczny możesz przeznaczyć na:
- zakup mieszkania na rynku wtórnym,
- zakup mieszkania na rynku pierwotnym – zarówno gotowego, jak i w budowie,
- zakup lub budowę domu,
- remont lub wykończenie nieruchomości,
- zakup działki,
- konsolidację zobowiązań,
- refinansowanie wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe,
- refinansowanie innego kredytu hipotecznego,
- cel dowolny (pożyczka hipoteczna).
Co nas wyróżnia?
- Fachowa wiedza. Nasi Eksperci to najwyższej klasy specjaliści – z odpowiednim wykształceniem i wiedzą, popartą wieloletnim doświadczeniem w pośrednictwie finansowym.
- Bogata oferta. Współpracujemy zarówno z największymi bankami, udzielającymi kredytów hipotecznych, jak i z tymi mniejszymi – spółdzielczymi.
- Kompleksowa pomoc. Od pierwszego spotkania, na którym poznasz swoją zdolność kredytową i porównasz oferty kredytowe różnych banków, do momentu, w którym sprzedający otrzyma zapłatę za nieruchomość, albo rozliczysz się z bankiem z ostatniej transzy Twojego kredytu ma budowę domu.
Masz pytania lub chcesz wiedzieć więcej?
Nasi Eksperci są do Twojej dyspozycji
Umów się na bezpłatne spotkanie z naszym Ekspertem finansowym, który skutecznie i profesjonalnie przeprowadzi Cię przez proces uzyskania kredytu hipotecznego. Możesz spotkać się z nami w jednej z naszych placówek, zlokalizowanych na terenie całej Polski lub umówić się na spotkanie on-line. Wypełnij formularz kontaktowy, a my oddzwonimy, aby uzgodnić dogodny dla Ciebie termin spotkania.
Opiekun produktu Ekspert finansowy
Katarzyna Głogowska
Menadżer Produktu Credipass
Praktyk na rynku pośrednictwa finansowego. Doświadczenie w branży zdobywała, między innymi, pracując na stanowisku Eksperta finansowego w obszarze kredytów hipotecznych i gotówkowych. Była odpowiedzialna za pozyskiwanie i obsługę klientów indywidulanych. W Credipass jest odpowiedzialna za bieżące wsparcie produktowe i procesowe Ekspertów finansowych w ramach linii produktowej kredyty hipoteczne. Do jej zadań należy także wdrażanie Ekspertów finansowych.
Najczęściej zadawane pytania
Sprawdź naszą bazę pytań i odpowiedzi
Tak, każdy kredyt hipoteczny można spłacić wcześniej, jednak zwróć uwagę na to, że niektóre banki stosują rekompensatę za wcześniejszą spłatę. Zapytaj Eksperta o oferty banków, w których można spłacić kredyt hipoteczny bez dodatkowych kosztów.
Maksymalny okres kredytowania to 30 – 35 lat, ale w przypadku pożyczek hipotecznych maksymalny okres spłaty będzie krótszy.
Maksymalny wiek kredytobiorcy to, w zależności od banku, 67 – 80 lat w momencie spłaty ostatniej raty. Wybrane banki mogą nie ograniczać maksymalnego wieku, o ile kredytobiorca ubezpieczy się na życie.
W przypadku raty równej Twoje comiesięczne spłaty będą takie same, o ile nie zmienia się oprocentowanie kredytu. Jedynie proporcje pomiędzy częścią kapitałową i odsetkową raty będą się zmieniały.
Przy racie malejącej Twoje comiesięczne spłaty do banku będą systematycznie spadać – na miesięczną ratę będzie się składała stała część kapitałowa i malejąca część odsetkowa. Odsetki obliczane są od kwoty kredytu pozostałej do spłaty, dlatego największe raty są na początku okresu spłaty.
Skrót LTV oznacza Loan to Value, czyli stosunek kwoty kredytu hipotecznego do wartości nieruchomości, którą chcemy nabyć za ten kredyt. Przykładowo, jeśli nieruchomość jest warta 500 tys. zł, a pożyczamy z banku 400 tys. zł na jej zakup, to wówczas wskaźnik LTV wyniesie 80% (400 tys. zł/500 tys. zł). Wskaźnik ten to jeden z istotniejszych parametrów związanych z kredytem hipotecznym. Jego wysokość wpływa na oprocentowanie kredytu hipotecznego a tym samym na całkowity koszt kredytu. Obecnie banki wymagają, aby LTV wynosiło w granicy 80-90%. Należy jednak pamiętać, że każda instytucja finansowa ma w tym zakresie własne zasady i politykę.
Co do zasady aktualnie banki nie umożliwiają otrzymania kredytu hipotecznego, jeśli nie posiada się wkładu własnego. Większość banków wymaga, aby klienci posiadali wkład własny, w granicy 10%-20% wartości nieruchomości.
Warto pamiętać jednak, że istnieje możliwość otrzymania wkładu własnego w formie gwarancji Banku Gospodarstwa Kredytowego, w ramach rządowego program „Rodzinny kredyt mieszkaniowy”. Rozwiązanie to jest dedykowane dla singli, małżeństw, rodzin z dziećmi. Ograniczeniem jest limit cenowy za metr kwadratowy mieszkania, który można sfinansować tym rozwiązaniem. Aktualne informacje na temat założeń programu posiadają nasi Eksperci finansowi.
Skrót WIBOR oznacza Warsaw Interbank Offered Rate. To istotny wskaźnik, od którego zależy wielkość comiesięcznej raty kredytu hipotecznego, jeśli posiada się kredyt z oprocentowaniem zmiennym. W takim przypadku bowiem oprocentowanie kredytu składa się z dwóch elementów – stałej marży banku i właśnie wskaźnika WIBOR, najczęściej 3 lub 6-miesięcznego.
Wartość WIBOR-u wyznaczana jest na podstawie oprocentowania, po jakim banki pożyczają sobie nawzajem środki. W praktyce WIBOR ma bardzo duże znaczenie – to jego wielkość wpływa na wysokość rat kredytów. Jeśli wskaźnik rośnie, tym samym automatycznie wzrasta comiesięczna kwota do spłaty. Gdy maleje – analogicznie obniża się rata kredytu.
W związku z zaplanowaną reformą tzw. wskaźników referencyjnych WIBOR zostanie zastąpiony przez nowy wskaźnik WIRON, czyli Warsaw Interest Rate Overnight. WIRON wyznaczany jest jako średnia stopa procentowa, na jaką instytucje finansowe pożyczają sobie środki na tzw. „overnight” (przykładowo: pożyczają w poniedziałek, a we wtorek zwracają środki).
Obecnie mamy okres przejściowy – banki mają czas, aby wprowadzić ten wskaźnik do swojej oferty. Zgodnie z założeniami w 2025 roku na rynku finansowym obowiązywać będzie już tylko WIRON. Co ważne nie zmienią się same zasady, jeśli chodzi o działanie kredytów z oprocentowaniem zmiennym.
Pozytywna historia kredytowa w BIK-u to jeden z warunków otrzymania kredytu hipotecznego. Jeśli jednak nie ma się żadnej historii kredytowej, to nie zamyka to drogi do otrzymania kredytu hipotecznego. W takim przypadku kluczowa jest zdolność kredytowa, wysokość wkładu własnego, a także zarobki, stan cywilny czy rodzaj umowy o pracę. Co więcej, zabezpieczeniem kredytu jest sama nieruchomość, co również zmniejsza ryzyko dla banku przy udzielaniu tego typu kredytu.
Kredyt hipoteczny można przeznaczyć na zakup:
- mieszkania/domu gotowego, z rynku wtórnego,
- mieszkania/domu od dewelopera, z rynku pierwotnego, nawet jeśli inwestycja jest dopiero w budowie.
Kredytem hipotecznym można także sfinansować zakup działki, budowę domu czy remont.
Poradnik finansowy
Wszystko, co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym
- 17/10/2024
W oczekiwaniu na dalsze losy zapowiadanego programu kredyt #naStart warto zwrócić uwagę na dostępny już teraz Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy (RKM). ...
- 14/10/2024
Refinansowanie kredytu to coraz popularniejszy sposób na poprawę warunków spłaty zobowiązań, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych. Polega na zastąpieniu aktualnego ...
- 09/10/2024
Choć wiele osób oczekuje korekty na rynku mieszkań, dane za III kw. br. przedstawione przez Metrohouse i Credipass wskazują, że ...
- 26/09/2024
Sprawdziliśmy, jak zmieniło się oprocentowanie okresowo stałe kredytów hipotecznych. Z danych zebranych przez analityków Credipass wynika, że średnie oprocentowanie tego ...
- 17/09/2024
Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem do osiedlania się przez cudzoziemców. Dane MSWiA wskazują, że najwięcej mieszkań sprzedawanych jest ...
- 26/07/2024
2 kwartał 2024 r. nie przyniósł pocieszających informacji dla osób przygotowujących się do zakupu mieszkania. Ceny w transakcjach na rynku ...
Szukasz innych rozwiązań?
Sprawdź, w czym jeszcze nasi Eksperci mogą ci pomóc
Kredyt gotówkowy
Gdy potrzebujesz dodatkowej gotówki, wspólnie z Ekspertami Credipass znajdziesz najkorzystniejszą ofertę.
Ubezpieczenia
Znajdziemy dla Ciebie pakiet ubezpieczeń dostosowany do Twojej indywidualnej sytuacji.
Rozwiązania dla biznesu
Ilość dostępnych rozwiązań finansowych kierowanych do firm i firm oferujących je na rynku jest bardzo duża. Nasz Ekspert pomoże wybrać te najbardziej odpowiednie dla Twojej firmy.