To już czas zacząć przygotowywać się do wzięcia kredytu w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%!

Poradnik finansowy

Autor artykułu

Credipass Polska

Eksperci Finansowi

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Zapowiedź wprowadzenia taniego kredytu dla osób poszukujących pierwszego swojego mieszkania ponownie rozbudziła marzenia Polaków o własnych czterech kątach. Choć na ten moment nie ma jeszcze finalnego kształtu ustawy, warto już dziś rozpocząć przygotowania do zakupu mieszkania na kredyt.

Informacje płynące z rynku pozwalają klientom optymistycznie spojrzeć na temat zakupu mieszkania na kredyt. Po pierwsze — zmniejszenie bufora przy liczeniu zdolności kredytowej to krok do możliwości otrzymania wyższej kwoty kredytu z banku. Po drugie, założenia programu „Pierwsze Mieszkanie” mogą pozwolić części klientom na atrakcyjną formę kredytu. Zakup mieszkania to jednak długofalowy proces, dlatego warto już teraz przygotować się do tej inwestycji.

„Pierwsze Mieszkanie” – dla kogo?

Zgodnie z założeniami rządowy Program „Pierwsze Mieszkanie” przeznaczony jest dla osób poniżej 45 roku życia, które nie posiadają własnego lokum. Z programu mogą skorzystać zarówno single, jak i małżeństwa oraz pary, które posiadają minimum jedno dziecko. W ramach programu będzie można uzyskać maksymalną kwotę kredytu w wysokości 500 tys. zł a w przypadku małżeństw i par z 1 dzieckiem nawet do 600 tys. zł. Co ważne, nie ma ustalonych limitów za metr kwadratowy mieszkania, a jedynym ograniczeniem kwotowym jest  maksymalna wysokość kredytu. Kredytować można nieruchomości z rynku pierwotnego oraz wtórnego.

Co istotne, to możliwość skorzystania przez 10 lat z dopłaty do rat kredytu. Kredyt będzie oprocentowany na 2% plus marża banku.

Odpowiednie przygotowanie się do procesu zakupu mieszkania pozwoli przejść przez niego bezproblemowo. Ponieważ często spotykam się z sytuacją, że klienci zaczynają poszukiwać możliwości kredytowania już po zawarciu umów przedwstępnych czy rezerwacyjnych, to chcę zwrócić uwagę, że jest to zła droga. Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa własnych finansów klienci powinni najpierw zweryfikować swoje możliwości w zakresie kredytowania, a dopiero potem zobowiązywać się do zakupu w formie pisemnej.  – podkreśla Marta Piątkowska, Ekspertka finansowa Credipass z Elbląga.

Warto pamiętać, że zdolność kredytową można polepszyć. Wymaga to jednak czasu i konsekwencji. Dla wielu osób, które chciałaby skorzystać z programu „Pierwsze mieszkanie”, teraz jest optymalny czas, aby uporządkować swoją sytuację finansową, tak aby być gotowym na 1 lipca 2023 r., kiedy planowany jest start programu.

Warto porozmawiać z Ekspertem!

Internet nie zawsze jest dobrym źródłem sprawdzonych informacji.

Zachęcam wszystkich do umówienia się na spotkanie z Ekspertem finansowym. Wielokrotnie spotkałam się z sytuacją, kiedy klientom wydawało się, iż nie mają żadnych szans na własne mieszkanie zakupione przy wsparciu kredytem mieszkaniowym, a po szczegółowej weryfikacji okazywało się, że mogą nieruchomość nabyć bez kłopotu. – podkreśla Marta Piątkowska i dodaje

W zeszłym roku sfinalizowałam zakup mieszkania z niewidomym klientem, który był tak zadowolony z tego, jak łatwo przeszliśmy przez proces uzyskania kredytu, że na końcu wręczając mi w prezencie książkę o tytule „Nie widzę przeszkód” powiedział – Pani Marto NIE WIDZĘ PRZESZKÓD, ŻEBY WZIĄĆ KREDYT HIPOTECZNY i spełnić swoje marzenia.