Konto Mieszkaniowe, czyli książeczka mieszkaniowa 2.0

Poradnik finansowy

Andrzej Łukaszewski

Autor artykułu

Andrzej Łukaszewski

Ekspert Finansowy

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Program Pierwsze Mieszkanie to nie tylko możliwość otrzymania dopłat do rat kredytów. Drugim elementem rządowego projektu jest Konto Mieszkaniowe, na którym oszczędzać na swoje mieszkanie mogą już 13-sto latkowie. W zamian za regularne odkładanie środków naliczana jest co roku premia. O co dokładnie chodzi w tym rozwiązaniu?

W czasach PRL książeczki mieszkaniowe miały za zadanie ułatwić uzyskanie mieszkania dla obywateli oraz ściągnąć z gospodarki nadwyżki pieniądza mogącego powodować wzrost inflacji. Wielu z nas jeszcze pamięta stare papierowe książeczki, które zakładaliśmy sobie, naszym dzieciom lub wnukom.

Ten instrument finansowy powrócił w nowym wydaniu. Bardzo dużo mówi się o programie rządowym Bezpieczny kredyt 2% w kontekście udzielania kredytów na zakup mieszkania. Zupełnie niesłusznie pomijany jest drugi element programu Pierwsze mieszkanie, jakim jest Konto Mieszkaniowe.

Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego, do 31 sierpnia 2023 r. (czyli po dwóch miesiącach działania programu) zostały zawarte 2 022 umowy na prowadzenie Kont Mieszkaniowych. Można pomyśleć, że to niewiele w kontekście liczby osób oszczędzających na własne mieszkanie w inny sposób. Liczba ta może jednak jeszcze wzrosnąć w związku z opóźnionym raportowaniem przez banki zawartych umów.

Na czym polega Konto Mieszkaniowe?

Konto Mieszkaniowe jest specjalnie utworzonym rachunkiem bankowym służącym do systematycznego oszczędzania w celu zakupu lub budowy własnej nieruchomości z możliwością uzyskania specjalnej Premii Mieszkaniowej z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Minimalny okres oszczędzania to 3 lata a maksymalny to 10 lat-po tym okresie mamy jeszcze 5 lat na wykorzystanie środków na cel mieszkaniowy, żeby zachować prawo do premii. Na konto możemy wpłacać od 500 zł do 2 000 zł miesięcznie i takich wpłat musimy dokonać co najmniej 11 w ciągu roku.

Kto może założyć Konto Mieszkaniowe?

Dla każdego, kto już oszczędza, a chciałbym dodatkowo skorzystać z corocznej Premii Mieszkaniowej. Osoba, na rzecz której prowadzone jest konto, musi mieć ukończone 13 lat i nieukończone 45 lat. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii z roboczo zebranych danych wynika, że największą popularnością Konto Mieszkaniowe cieszy się u osób poniżej 18 roku życia. Można się, więc domyślać, że spora część tych umów to umowy zawarte przez rodziców/dziadków dla dzieci/wnucząt. Przy składaniu wniosku o prowadzenie tego konta należy pamiętać, że obowiązują te same zasady dotyczące wcześniejszego nieposiadania nieruchomości jak w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%.

Premia mieszkaniowa – czy to się opłaca?

Jest kilka dobrych stron prowadzenia takiego konta. Główną zaletą jest samo rozpoczęcie oszczędzania na konkretny cel, jakim jest mieszkanie. Jeśli nie mamy zacięcia do regularnego oszczędzania, a mamy ochotę kupić w przyszłości nieruchomość, to na pewno Premia Mieszkaniowa, którą możemy uzyskać, będzie dla nas motywująca. Trudno określić, jaka będzie dokładnie wartość tej premii, bo to zależy od aktualnego wskaźnika inflacji, wskaźnika cen 1 m kw. oraz wskaźnika Głównego Urzędu Statystycznego. Jedno jest pewne – będzie to dodatkowy bonus w zamian za to, gdybyśmy te środki oszczędzali na zwykłym koncie lub lokacie. Pieniądze na cel mieszkaniowy będziemy mogli wykorzystać bez płacenia tzw. podatku Belki od zysków kapitałowych, co jest kolejną korzyścią. Wartości premii nie należy wykazywać w deklaracji podatkowej. Mamy również gwarancję, że nasze środki będą oprocentowanie przynajmniej na poziomie nie niższym niż 75% oprocentowania zwykłych kont oszczędnościowych w banku dla nowych klientów lub jeśli bank nie ma takiego konta, to nie niżej niż 50% wskaźnika WIRON. Ograniczy to konieczność szukania co kwartał najlepiej oprocentowanych kont na tzw. nowe środki i przerzucanie ich pomiędzy bankami, jak robią to w tej chwili klienci, chociaż ustawa umożliwia zmianę co 12 miesięcy banku prowadzącego Konto Mieszkaniowe.

Konto Mieszkaniowe na ten moment jesteśmy w stanie założyć w Alior Banku, Pekao S.A. oraz PKO BP. Do 2032 roku ustawa zakłada środki na poziomie 2,555 mld zł na wypłatę premii mieszkaniowych. Jeśli mamy w planach oszczędzanie na zakup własnej nieruchomości dla nas lub przez naszych bliskich, to warto zrobić to jak najszybciej, żeby uzyskać jak najwyższą premię w okresie oszczędzania.