Komentarz do informacji dotyczącej złagodzenia warunków oceny zdolności kredytowej

Poradnik finansowy

Autor artykułu

Paweł Rudzik

Menadżer Produktu

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Zapowiedziana pod koniec roku decyzja o obniżeniu bufora stosowanego przy ocenie zdolności kredytowej stała się faktem. Rzecznik UKNF poinformował dziś, że banki otrzymały nowe wytyczne odnośnie stosowania bufora – jego minimalny poziom dla kredytów z okresowo stałą stopą procentową powinien wynosić 2,5 p.p., a dla kredytów z oprocentowaniem zmiennym powinien być „adekwatnie wyższy”. Obowiązek stosowania bufora nie dotyczy kredytów ze stałym oprocentowaniem ustalonym na cały okres kredytowania, ale takich rozwiązań, przynajmniej na razie, banki w Polsce nie proponują – kredytobiorcy mogą korzystać ze stałej raty przez 5, a w wybranych bankach przez 7 lub 10 lat. Do tej pory bank musiały stosować 5 p.p. bufor.

Jest to na pewno bardzo oczekiwana informacja na rynku kredytów hipotecznych i nieruchomości. Nasze analizy, prezentowane w Barometrze Credipass i Metrohouse, wskazują na około 40-procentowy spadek zdolności kredytowej, jeśli porównamy 4 kw. 2022 i 2021 roku. Mniejsza zdolność kredytowa często oznaczała po prostu brak możliwości zaciągnięcia kredytu i rezygnację z zakupu nieruchomości przez naszych Klientów. Informacja UKNF to furtka do łagodniejszej oceny zdolności do spłaty zadłużenia przez osoby wnioskujące o kredyt. Z naszych wstępnych szacunków wynika, że zmniejszenie bufora to o 30-40% wyższe kwoty kredytów możliwe do uzyskania przez potencjalnych kredytobiorców. – mówi Paweł Rudzik, Menadżer Produktu w Credipass, firmy zrzeszającej pośredników finansowych.

Łagodniejsza ocena zdolności kredytowej, wraz z planowanym wprowadzeniem nowego programu „Bezpieczny kredyt 2%”, dają nadzieję na ożywienie rynku kredytów hipotecznych i nieruchomości, a wielu osobom na realizację marzeń o własnym mieszkaniu.