Do czego jest potrzebny Ekspert finansowy w procesie uzyskania leasingu?

Poradnik finansowy

Autor artykułu

Credipass Polska

Eksperci Finansowi

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Nie masz gotówki? Zakupy możesz finansować nie tylko kredytem, ale również leasingiem. Bardzo prawdopodobne, że ten produkt kojarzy Ci się głównie z ofertą samochodów, a tymczasem możesz dzięki niemu zdobyć maszyny, linie produkcyjne i urządzenia, a nawet nieruchomości. Sprawdź, jakie są rodzaje leasingu, czym się różnią i dlaczego warto skorzystać z pomocy Eksperta finansowego, aby pozyskać finansowanie.

Czym jest leasing?

Leasing to forma finansowania, w której dany podmiot, nazywany leasingodawcą lub finansującym, kupuje przedmiot i oddaje go w użytkowanie za opłatą. Po zakończeniu umowy nie musisz stać się właścicielem tej rzeczy. To rozwiązanie szczególnie przydatne w przypadku firm. Nie trzeba od razu wykładać bardzo dużej kwoty na zakup pojazdów czy maszyn. Płacisz określoną miesięczną opłatę. Możesz wykupić dany przedmiot po zakończeniu umowy, ale nie musisz.

Leasing to rozwiązanie szczególnie wykorzystywane przez firmy z branż transportowej, budowlanej, produkcyjnej, rolników, lekarzy, leśnictwa i wielu innych.

Różnica między leasingiem a kredytem firmowym

W obu przypadkach masz do czynienia z produktami, które umożliwiają finansowanie zakupów, jednak znacznie się od siebie różnią. Leasing bardziej przypomina umowę najmu. Nie otrzymujesz pieniędzy, tylko element umowy i płacisz za korzystanie z niego. Za pomocą leasingu nie możesz sfinansować dowolnego celu, tylko rzeczy ruchome i nieruchomości.  

W przypadku leasingu procedura przyznania finansowania jest przeważnie mniej czasochłonna, a decyzję firmy możesz uzyskać nawet w godzinę. Wiele atrakcyjnych dla klientów cech tego rozwiązania powoduje, że systematycznie wzrasta popularność leasingu. Jak aktualnie wygląda to w Polsce?

Różnica między leasingiem a kredytem firmowym

Coraz większe zainteresowanie tą formą finansowania wynika przede wszystkim z wysokiej przyznawalności tego produktu. Firmy leasingowe przeważnie stawiają znacznie mniejsze wymagania niż banki, a Eksperci finansowi są w stanie znaleźć odpowiednią ofertę dla klientów o różnych parametrach. Na jakie wyniki dokładnie przekłada się to w Polsce?

Dane na ten temat publikuje Polski Związek Leasingu, który reprezentuje 90% rynku, skupiając 32 podmioty. W 2022 roku branża pobiła rekord z 2021 roku. Finansowanie ogółem wyniosło 88,116 mld zł i było nieznacznie, ale jednak o 0,1% wyższe niż w roku poprzednim. Prognozy wskazują, że w 2023 roku może nastąpić kolejny wzrost – nawet o 8-9%.

Jeśli chodzi o strukturę finansowania przedmiotów, prezentuje ją poniższy wykres.

Do czego jest potrzebny Ekspert finansowy w procesie uzyskania leasingu? - Credipass - kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe, ubezpieczenia

Kim są klienci firm leasingowych? Aż 48,7% to mikrofirmy, które mają obroty do 5 mln zł. Kolejną pozycję zajmują niektóre małe firmy oraz podmioty średnie i duże o obrotach powyżej 20 mln zł (30%). Trzecie miejsce uzyskały małe firmy osiągające obroty od 5 do 20 mln zł (20,4%). Czwartą pozycję zajęli klienci indywidualni z rezultatem 0,6%. Jak widać, leasing konsumencki w Polsce nie cieszy się dużym zainteresowaniem. Po takie finansowanie sięgają przede wszystkim przedsiębiorcy.

Leasing ze wsparciem Eksperta finansowego

Oferta firm leasingowych jest zróżnicowana. Jeśli chcesz wybrać optymalnie, potrzebujesz wsparcia Eksperta finansowego, który dopasuje odpowiedni produkt, biorąc pod uwagę Twoje oczekiwania.

Samodzielny wybór najlepszej oferty może powodować wiele trudności, a i tak do końca nie będziesz mieć pewności, czy podjęta decyzja była optymalna. Nie znasz rynku i dostępnych ofert, dlatego pomoc Eksperta finansowego jest niezbędna, jeśli chcesz podjąć dobrą decyzję. Jak to powinno przebiegać?

Analiza potrzeb klienta i jego celów

Pierwszym etapem działań Eksperta finansowego jest analiza potrzeb klienta, jego celów i możliwości. Jak już wiesz, celem korzystających z leasingu jest przeważnie uzyskanie samochodu czy maszyny. Ekspert musi się najpierw dowiedzieć, na jaki przedmiot chcesz zdobyć finansowanie. Następnie analizuje, jakie ma możliwości w przypadku danego klienta. Wie, jakie wymagania stawiają firmy leasingowe.

Część z nich przyzna finansowanie od pierwszego dnia działania firmy, a inne wymagają stażu wynoszącego od 6 do 12 miesięcy. Przy analizie zdolności brany jest pod uwagę majątek przedsiębiorstwa, a także obroty i wartość zobowiązań. Sprawdzane są również bazy dłużników. Ostatecznie to jednak firma leasingowa decyduje, w jaki sposób analizuje wniosek, co bierze pod uwagę i jakie czynniki mają największe znaczenie. Ekspert finansowy wie, gdzie warto złożyć wniosek o leasing, aby mieć największe szanse na akceptację w danym przypadku.

Wybór optymalnego rozwiązania

Kolejnym zadaniem Eksperta finansowego jest wybór odpowiedniego typu finansowania leasingowego. Dostępne opcje to: leasing operacyjny, finansowy lub pożyczka leasingowa. Który produkt wybrać?

Leasing operacyjny umożliwia wykupienie pojazdu po zakończeniu umowy. To korzystne rozwiązanie, jeśli chcesz kupić nowe auta osobowe, uniknąć naliczenia podatku VAT w pełnej wysokości czy zaliczyć do kosztów opłatę wstępną.

Wybierz leasing finansowy, jeśli zależy Ci na krótkiej umowie i możliwości naliczenia VAT od całej wartości przedmiotu i odsetek. To także dobre rozwiązanie, jeżeli chcesz sfinansować zakup pojazdu, którego zbywca wystawia fakturę ze zwolnionym VAT.  

Kolejnym produktem jest pożyczka leasingowa. Nazwa może być myląca. Nie jest to produkt, który możesz przeznaczyć na dowolny zakup. To rozwiązanie polecane przede wszystkim podmiotom, które nie są płatnikami podatku VAT, muszą być właścicielem sprzętu ubiegając się o dotacje unijne lub chcą sfinansować zakup środka trwałego opodatkowanego 8% VAT. Oczywiście, to niejedyne przypadki.

Który rodzaj leasingu wybrać? To już Ekspert finansowy ustala indywidualnie.

Przygotowanie dokumentacji i negocjacje

Specjalista przygotowuje komplet dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o finansowanie. Trafiają one do firmy, która ma ofertę najlepiej dopasowaną do możliwości i oczekiwań klienta. Co więcej, specjalista może negocjować warunki w Twoim imieniu, czego nie jesteś w stanie robić sam skutecznie, nie mając wiedzy i doświadczenia. Ekspert finansowy, który od dawna działa w branży, doskonale zna rynek, wielokrotnie składał wnioski do poszczególnych firm, i wie, jakie ma możliwości. Dzięki pomocy specjalisty możesz uzyskać nawet lepsze warunki, niż oczekujesz.

Diabeł tkwi w szczegółach

Przeważnie opłacalność danej oferty leasingowej wynika z jej szczegółów. Część marek motoryzacyjnych ma własną propozycję finansowania. Może Ci się wydawać, że oferta od producenta musi być bezpieczna i atrakcyjna. O ile co do tej pierwszej kwestii nie musisz mieć wątpliwości, to już opłacalność może pozostawiać wiele do życzenia. Kosztownym problemem mogą być opłaty okołoleasingowe – choćby ubezpieczenie OC i AC.

Może Cię również interesować ubezpieczenie GAP, które chroni przed stratą finansową wynikającą z utraty wartości pojazdu w czasie. Jeśli masz tę polisę, a dojdzie, np. do kradzieży pojazdu, towarzystwo wypłaci różnicę między początkową wartością pojazdu a odszkodowaniem otrzymanym od towarzystwa. Znaczenie mają również koszty rejestracji, które przeważnie wynoszą od 300 do 450 zł.

Ekspert finansowy bierze pod uwagę wszystkie elementy, które wpływają na ostateczny koszt dla leasingobiorcy i na tej podstawie można podjąć decyzję, którą ofertę wybrać.

Wsparcie w trakcie trwania umowy leasingowej

Zapewnienie finansowania nie oznacza, że na tym kończy się Twój kontakt z Ekspertem finansowym, który za wszystko odpowiadał. A przynajmniej nie powinno tak być. Możesz mieć mnóstwo wątpliwości. Co zrobić, jeśli utracisz kluczyki? Czy masz prawo zmienić ubezpieczyciela? Do kogo masz najpierw zgłosić szkodę? Te i wiele innych pytań, mogą się pojawić w trakcie trwania umowy. Ekspert finansowy powinien udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansowaniem. Z tego względu stawiaj wyłącznie na sprawdzonych specjalistów. Dzięki nim wybierzesz najbardziej opłacalną ofertę i możesz liczyć na pomoc w trakcie trwania leasingu, a nawet po zakończeniu umowy.