Posiadasz własnego konia? Sprawdź, jak możesz go ubezpieczyć!

Poradnik finansowy

Autor artykułu

Credipass Polska

Eksperci Finansowi

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Coraz bardziej dbamy o naszych pupili i ich potrzeby. Zwierzęta traktowane są, jak równoprawny członek rodziny. Posiadasz własnego konia? Martwią Cię potencjalne koszty jego leczenia np. w przypadku kolki lub konieczności operacji? Warto zainteresować się ubezpieczeniem konia.

Posiadanie własnego konia to nie tylko wydatek związany z samym zakupem zwierzęcia i jego utrzymaniem. W razie choroby, potrzeby leczenia szpitalnego koszty zazwyczaj są znaczne. Dlatego, aby nie martwić się o finansowanie leczenia i móc skupić się na zdrowiu pupila warto się zabezpieczyć i wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową, które nie tylko pozwolą na uzyskanie środków niezbędnych do leczenia konia, ale zabezpieczy nas przed kradzieżą, czy utratą zdolności użytkowej lub rozpłodowej ulubieńca.

Ubezpieczenie konia – zalety

 • wybrane warianty i rozszerzenia ubezpieczenia na jednej polisie, plus możliwość dokupienia OC posiadacza konia i NNW jeźdźca
 • możliwość wykupienia polisy już od 7 dnia życia konia
 • ubezpieczający sam dokonuje wyboru kliniki weterynaryjnej na terenie UE, dzięki czemu koń może skorzystać z leczenia w miejscu, które zdaniem właściciela jest najlepsze
 • ubezpieczenie obejmuje koszty opieki pooperacyjnej w klinice weterynaryjnej, koszty leków i badań
 • możliwość przedłużenia umowy bez zmian składki ubezpieczeniowej bez względu na wiek konia
 • możliwość rozłożenia płatności na 2 lub 4 raty
 • specjalne zniżki  dla członków Polskiego Związku Jeździeckiego i Polskiego Związku Hodowców Koni
 • zniżka w ubezpieczeniu każdego kolejnego konia
 • aktywna polisa  na ubezpieczenie konia daje możliwość zniżki na NNW jeździeckie; dzięki temu jeśli ulegniesz wypadkowi podczas jazdy konnej możesz liczyć na dodatkowe środki pieniężne
 • możliwość wykupienia OC posiadacza konia
 • operacje konia muszą odbywać się w klinice weterynaryjnej w pełnej narkozie – nie ma zwrotu przy operacjach w stajni. Potwierdzenie kosztów to rachunek lub faktura od weterynarza.

Ubezpieczenie konia – warunki

Ubezpieczenie koni i jeźdźców jest wygodne, praktyczne i przede wszystkim skuteczne. Wysokość ubezpieczenia zależy od wieku i wartości konia. Wartość zadeklarowana to maksymalna kwota wypłacanego odszkodowania.

Jeśli chce się ubezpieczyć konia do 50 tys. zł sumy ubezpieczenia procedura jest ułatwiona. Wystarczy oświadczenie właściciela. Nie są wymagane dodatkowe dokumenty weterynaryjne. Przy sumie ubezpieczenia powyżej 50 tys. zł  wymagane są zaświadczenia od weterynarza oraz RTG.

Właściciel konia może wybrać spośród 3 wariantów ubezpieczenia:

 • podstawowy, wybierany zazwyczaj przy koniach o małej wartości lub młodych, 
 • standardowy, opcja poszerzona o dodatkowe warianty nienaturalnej śmierci konia (jak np. kolka), dla zwierząt do 18 roku życia. Można go poszerzyć o trwałą utratę zdolności użytkowej, trwałą utratę zdolności rozpłodowej, udział w kosztach operacji kolki.
 • premium, poszerzony o trwałą utratę zdolności użytkowej. Wariant praktyczny przy koniu o wysokich umiejętnościach, który w wyniku wypadku, choroby, ciąży, porodu, operacji, traci zdolność użytkową. Uwzględnia kradzież i rabunek. Można go dodatkowo poszerzyć o trwałą utratę zdolności rozpłodowej oraz udział w kosztach operacji kolki.

Wybierając pakiet ubezpieczenia warto zabezpieczyć się na sytuację, w której wymagana jest operacja konia. Kosztowna dla właściciela jest także sytuacja, w której zwierzę zachoruje na kolkę i wymagana jest natychmiastowa pomoc.

Ubezpieczenie konia – ile kosztuje?

Sprawdziliśmy także ile trzeba zapłacić, jeśli chce się wykupić ubezpieczenia dla swojego konia.

Wysokość ubezpieczenia zależy od wieku i wartości konia, oraz wybranego wariantu ubezpieczenia i jego rozszerzeń. Pakiet, który cieszy się największym zainteresowaniem to wersja uwzględniająca operacje, oraz leczenie kolki.

Stawki i warianty kształtują się w nim następująco:

 • 220 zł roczna składka. Maksymalna roczna suma ubezpieczenia wynosi 25 tys. zł. Odszkodowanie za kolkę w tej opcji sięga 4 tys. zł.
 • 400 zł roczna składka. Maksymalna roczna suma ubezpieczenia wynosi 50 tys. zł. Jednorazowo za kolkę w tej opcji zwrot za kolkę to 8 tys. zł.
 • 560 zł roczna składka. Maksymalna roczna suma ubezpieczenia wynosi także 50 tys. zł, ale zwrot za operację kolki to 12 tys. zł. W przypadku 1 operacji o kosztach 12 tys. zł, zostaje nam na kolejne operacje w skali roku ubezpieczeniowego jeszcze 38 tys. zł. Jeśli będzie to ponownie kolka, ubezpieczenie także to pokryje.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenia dla konia?

Jak widać opcji i możliwości do wyboru jest wiele. Nasuwa się więc pytanie, które ubezpieczenie jest najlepsze? Jakie wybrać?

Polecamy kontakt w tej sprawie z naszą Ekspertką finansową Sabiną Świt. Sabina nie tylko specjalizuje się w ubezpieczeniach dla koni, ale przede wszystkim sama posiada te zwierzęta. Od wielu lat związana jest z światem jeździectwa, więc doskonale zdaje sobie sprawę z jakimi problemami może mierzyć się właściciel konia.

Sabina to prawdziwy pasjonat – jest hipoterapeutką, prezesem Stowarzyszenia Czasu Wolnego „Pod Chmurką” a od kilkunastu lat właściciel przydomowej stajni wolnowybiegowej, w której gościnie przebywały konie z różnymi problemami. Jej doświadczenie w ubezpieczaniu koni wynika z praktyki i osobistych doświadczeń wynikających z opieki nad chorymi zwierzętami.