Ochrona dla Twojej rodziny. Jakie wybrać ubezpieczenie na życie i zdrowie?

Poradnik finansowy

Autor artykułu

Credipass Polska

Eksperci Finansowi

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Na co dzień troszczysz się o swoich najbliższych, dbasz o nich i chcesz, żeby żyło im się jak najlepiej. Co jednak będzie z nimi, kiedy Ciebie zabraknie lub jeśli zachorujesz? Czy jesteś gotowy na kosztowne leczenie? Czy Twoi najbliżsi poradzą sobie bez Ciebie finansowo? Nikt z nas nie chce nagle umrzeć, ani chorować, więc jest to zrozumiałe i naturalne, odsuwamy te myśli od siebie, ale są momenty, kiedy one do nas wracają. Warto więc pomyśleć o zabezpieczeniu i zadbać o przyszłość swoją i swojej rodziny.

Odpowiedzią na te troski są polisy ubezpieczeniowe, które dobrze dobrane do indywidualnych potrzeb pomogą w sytuacji choroby oraz zagwarantują środki do życia dla najbliższych lub spłatę zobowiązania takiego jak np. kredyt hipoteczny po śmierci kredytobiorcy. Ubezpieczając swoje życie zostawimy najbliższych bez obaw o nasze zobowiązania.

Pamiętajmy, że nawet jeśli jesteśmy singlami to prawdopodobnie mamy rodzinę, którą dosięgnie prawo spadkowe i to ją obarczymy problemami związanymi z naszymi kredytami. Single zazwyczaj utrzymują się tylko z jednej, swojej pensji, więc warto zadbać o to, aby w razie niezdolności do pracy posiadać polisę, która opłaci leczenie czy rehabilitację.

Mimo świadomości, że życie potrafi być kruche i nie każdy może pochwalić się dobrym zdrowiem z danych zawartych na stronie Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że zaledwie co 10 Polak posiada indywidualną polisę na życie, tymczasem z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2019 roku przybyło ok 171,2 tyś chorych, a zmarło w wyniku choroby ok. 100,3 tyś. Kalkulacja jest prosta, tylko co 10 rodzina dostała wsparcie po śmierci chorego i tylko co 10 osoba, która zachorowała na nowotwór (jest to wątpliwe, bo ubezpieczenie na wypadek nowotworu jest dodatkowym wariantem i nie każdy, kto posiada ubezpieczenie na życie posiada również ten wariant) dostała wsparcie finansowe na leczenie.

Od czego można się ubezpieczyć?

Indywidualne ubezpieczenie na życie jest stosunkowo niedrogim produktem, jeśli jesteśmy zdrowi i młodzi. Składka podstawowego ubezpieczenia zaczyna się od 30 zł miesięcznie.

Oczywiście jeśli chcemy, aby ubezpieczenie było dla nas satysfakcjonujące możesz rozszerzyć jego zakres takimi umowami jak:

  • wystąpienie poważnego zachorowania,
  • wystąpienie nowotworu,
  • operacje,
  • pobyt w szpitalu,
  • rekonwalescencja po nieszczęśliwego wypadku,
  • uszczerbek na zdrowiu,
  • niezdolność do pracy.


W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych istnieje również możliwość dodatkowego ubezpieczenia dziecka lub bliskiej osoby. Do indywidualnego ubezpieczenia możemy dokupić ubezpieczenie zdrowotne, które umożliwia odbycie ekspresowej prywatnej wizyty lekarskiej lub dodatkową diagnostykę tzw. drugą opinię lekarską u najlepszego specjalisty z danej dziedziny również za granicą. Czy wiesz, że na państwową wizytę u endokrynologa czeka się do roku czasu? Natomiast na rehabilitację trzeba poczekać nawet do dwóch lat. 

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, mamy możliwość wyboru różnych umów dodatkowych. Co istotne, umowy dodatkowe można elastycznie modyfikować – całkowicie z nich zrezygnować, dokupić kolejne lub zmienić sumy ubezpieczeń, dzięki czemu ubezpieczenie będzie zawsze uszyte na miarę naszych potrzeb.  

Przykładowo: Pan Kowalski jest zawodowym kierowcą ciężarówki, więc w jego przypadku zasadne jest dokupienie do polisy dodatkowego ubezpieczenia w przypadku śmierci w skutek wypadku komunikacyjnego. Po pięciu latach zmienia pracę na biurową, jego potrzeby zmieniają się. Rezygnuje z tego ubezpieczenia, w to miejsce z racji wieku dobiera sobie ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania. Kwota składki w zależności od rodzaju umowy dodatkowej i towarzystwa zaczyna się od 5 zł miesięcznie.

Czy ubezpieczenie na życie potrzebne jest młodej osobie?

Koszt polisy będzie zależał od naszego wieku oraz stanu zdrowia. Wpływ na ostateczną cenę może mieć również wykonywanie zawodu powszechnie uznawanego za niebezpieczny.

Dlatego warto podpisać polisę, gdy jesteśmy jeszcze młodzi, ukończyliśmy 18 lat i kiedy nie myślimy o ubezpieczeniu, ponieważ młodsza osoba ma szansę na niższą składkę.

 W przypadku singli oraz młodych dorosłych najważniejsze są dobrze dobrane umowy dodatkowe, na wypadek zdarzeń takich jak nieszczęśliwe wypadki, hospitalizacja, wystąpienie poważnego zachorowania oraz takich, które będą wypłacać świadczenie w razie niezdolności do pracy. Młoda osoba powinna przed podjęciem decyzji o sumach ubezpieczeń zadać sobie pytania: Jaka kwota będzie mi potrzebna, aby w razie choroby nie obciążać finansowo rodziny oraz ile pieniędzy będę potrzebować, żeby po wypadku szybko stanąć na nogi i wrócić do pracy. W przypadku takich osób nie jest najważniejsza wysoka suma ubezpieczenia w razie śmierci, gdyż często nie posiadają jeszcze zobowiązań. Wyjątkiem jest osoba posiadająca kredyt hipoteczny, w takim przypadku warto zadbać o to, żeby ubezpieczenie pokrywało jego saldo tak, aby nasi rodzice czy rodzeństwo mogli uniknąć spraw sądowych i nie musieli zrzekać się spadku.

Zakres polisy na życie, gdy kończysz 30 lat…

Osoby między 30 a 50 rokiem życia, które posiadają już rodzinę, zanim wybiorą odpowiednią polisę powinny zadać sobie dodatkowe pytania dotyczące zabezpieczenia najbliższych. Są to pytania typu: Ile pieniędzy będzie potrzebowała moja rodzina, żeby nie pogorszyły się jej standard życia, kiedy mnie zabraknie oraz przez jaki okres czasu będzie potrzebowała tych środków. W tym miejscu powinniśmy sobie zadać jeszcze jedno pytanie: czy w razie chorób i nieszczęśliwych wypadków reszta mojej rodziny jest ubezpieczona, czy w razie choroby dziecka będę mieć pieniądze na zapewnienie mu najlepszej opieki medycznej. Posiadając rodzinę dbamy już nie tylko o siebie i to powinno być odzwierciedlone w ubezpieczeniu.  Dlatego suma ubezpieczenia na życie powinna nie tylko pokrywać nasze zobowiązania, ale zapewnić spokojną przyszłość bliskim a dodatkowe funkcje polisy powinny dotyczyć nie tylko nas, ale i naszych najbliższych.

Czy ubezpieczenie na życie i zdrowe grupowe oraz indywidualne to jest to samo?

Przewagą indywidualnego ubezpieczenia na życie nad ubezpieczeniami grupowymi jest na pewno jego elastyczność i możliwość spersonalizowania oferty. W indywidualnym ubezpieczeniu na życie to my decydujemy o sumach ubezpieczeń, o zdarzeniach, od których chcemy być ubezpieczeni oraz o czasie trwania umowy. Natomiast w związku z tym, że ubezpieczenie grupowe dotyczy np. pracowników firmy skierowane są do bardzo zróżnicowanej wiekiem grupy osób o różnych preferencjach finansowych i potrzebach zdrowotnych, co powoduje, że suma ubezpieczenia zazwyczaj będzie niska a świadczenia zdrowotne mało atrakcyjne. Będą tam ujęte świadczenia, z których w dodatku nie będzie możliwości rezygnacji np. takim nieadekwatnym świadczeniem będzie wypłata z powodu śmierci teściowej dla singla czy świadczenie z racji urodzenia dziecka dla osoby po 50 roku życia. Ubezpieczenia grupowego nie możemy traktować jako zabezpieczenia kredytu hipotecznego, a gdy zmienimy pracodawcę nie możemy go kontynuować.  Krótko mówiąc, ubezpieczenie grupowe można traktować bardziej jako dodatek do indywidualnej polisy niż jako adekwatne zabezpieczenie.

Na jaką ochronę może liczyć 50-sięciolatek?

Po 50 roku życia, kiedy zbliżamy się do emerytury, nasza potrzeba związana z zapewnieniem bytu naszej rodzinie nie jest już priorytetem, dzieci są już samodzielne, mają swoje rodziny i nie potrzebują pomocy. W tym momencie życia najistotniejsze jest zadbanie o środki na ewentualne koszty leczenia. Dobrze dobrana polisa osoby w wieku okołoemerytalnym będzie różniła się od polisy osoby będącej na wczesnym etapie dorosłego życia. 

Wykupując polisę warto skorzystać z pomocy eksperta finansowego, który dzięki swojemu doświadczeniu wskaże możliwe opcje do wyboru w zależności od indywidualnych potrzeb klienta. Profesjonalnie i bezpłatnie!

Zwróć uwagę na wyłączenia

Przy zawarciu polisy ubezpieczeniowej trzeba zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności. Są to sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo nie wypłacić świadczenia. Zazwyczaj dotyczy to sytuacji, w których to ubezpieczony doprowadzi do zdarzenia, a negatywne skutki można było przewidzieć np. gdy osoba ubezpieczona prowadzi samochód pod wpływem alkoholu i spowoduje wypadek. Wyłącznie odpowiedzialności dotyczy też sytuacji w których bierze się udział w, atakach terrorystycznych lub przebywa się na terenie państwa, w którym toczy się wojna. Ubezpieczyciel może nie wypłacić pieniędzy, jeśli zatailiśmy przed nim stan zdrowia a między zawarciem umowy a zdarzeniem ubezpieczeniowym nie minęły trzy lata.

Warto wiedzieć, że o ubezpieczenie trzeba zadbać wtedy, gdy uważamy, że go nie potrzebujemy, bo gdy będziemy go potrzebować będzie już niestety za późno, żeby je kupić. Polisa ubezpieczeniowa to nic innego jak pieniądze, których oczywiście nie chcemy używać, ale po które możemy sięgnąć w obliczu choroby lub śmierci.