Jaki kredyt dla małych i średnich firm?

Poradnik finansowy

Autor artykułu

Credipass Polska

Eksperci Finansowi

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Aktualna sytuacja rynkowa nie jest łatwa dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnąca inflacja i co z tym związane presja na wzrost płac, większe składki ZUS, drożejący towar wpływają na prowadzenie biznesu. Co więcej cykliczne podwyżki stóp procentowych odbijają się także na firmach, które korzystają z finansowania bankowego. Czy w sytuacji wzrastających zobowiązań, jakimi są raty kredytów, przedsiębiorca ma możliwość rozwoju i planowania kosztów prowadzonego biznesu?

Większość przedsiębiorstw, aby realizować założenia biznesowe i projekty, potrzebuje finansowania z banków. O ile dużo mówi się o Klientach indywidualnych z kredytami hipotecznymi i rosnącymi ratami kredytów, to zapomina się, że problem ten dotyka także firmy. Większość kredytów firmowych opartych jest także o marżę i WIBOR. Dlatego dziś przedsiębiorcy spotykają się z sytuacją, kiedy materializuje się ryzyko związane z rosnącymi kosztami obsługi także tych kredytów.

Lata pandemiczne, kiedy stopy procentowe były na minimalnym poziomie, pozwalały na przewidywalność i stabilność zadłużenia, które firmy miały w bankach. Obecnie coraz więcej przedsiębiorców musi aktualizować swoje plany finansowe, dostosować je do bieżącej sytuacji, tak aby cały biznes był rentowny. – mówi Piotr Oczkowski, Dyrektor Sprzedaży Produktów Biznesowych. My, jako eksperci finansowi zdajemy sobie sprawę, że dla naszych klientów, którymi obok klientów indywidualnych, są także mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa to ogromne wyzwanie. Dlatego poszukujemy dla nich rozwiązań najbardziej optymalnych, dostosowanych do ich sytuacji. – dodaje Piotr Oczkowski.

Kredyt dla firm ze stałym oprocentowaniem

Hitem na rynku dla tej grupy Klientów jest obecnie kredyt ze stałym oprocentowaniem, bez zabezpieczeń. To nowość w ofercie instytucji finansowych i odpowiedź na obecne wyzwania. Dzięki szybkiej ścieżce pozyskania finansowania, przedsiębiorca może sprawnie realizować swoje pomysły biznesowe. Zaletą tego rozwiązania jest przewidywalność kosztów, większa płynność i stabilizacja.

W przypadku chęci przywrócenia  oprocentowania swojego kredytu do czasów sprzed podwyżek stóp procentowych,  istnieje pewna możliwość, którą proponujemy klientom. Nie jest tajemnicą, że stopy będą dalej rosły i przekładały się na dalszy wzrost kosztów prowadzenia biznesu. Rozwiązanie, które proponujemy, daje gwarancję stałej raty przez cały okres kredytowania, niezależnie od działań RPP. Kolejne zmiany wielkości stóp procentowych nie będą więc dla klienta dotkliwe. – zauważa Piotr Oczkowski. Co więcej, klient będzie mógł ustalać ceny swojego produktu docelowego, bo będzie wiedział, że kredyt stanowi  stałą pozycję po stronie kosztów.– dodaje Piotr Oczkowski.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem, którego maksymalna kwota wynosi 500 tys. zł, można przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzaniem działalności. Może posłużyć więc do sfinansowania prowadzenia bieżącej działalności, na rozwój, inwestycje i nowe projekty, ale także na konsolidację lub refinansowanie obecnie posiadanych kredytów. Są to tak naprawdę środki obrotowe, które klient może wydać zgodnie z swoimi potrzebami.

Co do zasady bank nie wymaga rozliczenia takiego kredytu – nie trzeba przedstawiać żadnych faktur, dokumentów potwierdzających wydatkowanie środków, wskazywać celu, tworzyć biznesplanu, wykazywać jak wpłynie to na prowadzenie biznesu. Dla firmy oznacza to mniej formalności i dokumentacji.

Na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt dla firm?

Przedsiębiorcy, którzy chcą zaciągnąć kredyt dla firm, muszą pamiętać, że banki sprawdzają zdolność kredytową, weryfikując między innymi wyniki finansowe z dwóch ostatnich lat, zobowiązania, liczbę osób na utrzymaniu. Dlatego warto już na etapie planowania zaciągnięcia kredytu skorzystać z pomocy sprawdzonego Eksperta finansowego, który zweryfikuje jaką ma się zdolność. W razie potrzeby podpowie on także jak można tę zdolność poprawić i co ma na nią wpływ.

Ważne także, aby sprawdzić jak kształtują się opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu. Jeśli koniunktura się zmieni to klient może wtedy wcześniej spłacić kredyt i zamienić go na tańszy produkt, który jest aktualnie dostępny. W ten sposób w dowolnym momencie w przyszłości można zmniejszyć koszty kredytów i zmienić na korzystniejsze rozwiązanie.

Należy pamiętać także o konieczność wykonywania obrotu na rachunku firmowym. Niektóre instytucje finansowe mogą nawet zablokować kredyt, jeśli nie ma żadnych ruchów na rachunku.

Oferta kredytów dla firm jest bardzo szeroka. Warto skrupulatnie sprawdzić dostępne opcje i przekalkulować, która będzie najlepsza w konkretnej sytuacji. Najlepiej jednak skorzystać z pomocy eksperta finansowego, który pomoże uniknąć pułapek i wskaże różnicę w poszczególnych rozwiązaniach. – reasumuje Piotr Oczkowski.